"Wędrującemu" - prezentacja tomiku poezji Elżbiety Ferlejko - MBP STW

Data rozpoczęcia
25-11-2021 18:00
Data zakończenia
25-11-2021 20:00
Gdzie
Stalowa Wola ul. Popiełuszki 10, Miejska Biblioteka Publiczna
„Wędrującemu” to tytuł najnowszego tomiku poezji Elżbiety Ferlejko. Jego prezentację zaplanowano na czwartek, 25 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Miłośnicy poezji spotkają się z autorką o godzinie 18 w sali konferencyjnej MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.
– Ta książka otwiera nowy okres w twórczości poetki. To niewątpliwie czas ironicznej prawdy i dzielenia nagromadzonym życiowym doświadczeniem. Z tej mądrości wyłania się tytuł "Wędrującemu", jakby na przestrogę, by swoim ego nie próbował zmieniać świata. Proponuje zajrzenie w głąb samego siebie i kształtowania świata własnych wartości sacrum i profanum. Wyraża to jeszcze dobitniej cytując na początku tomiku Edwarda Stachurę: "Dopóki sił... będę szedł", jakby chciała przestrzec przed konsekwencjami takiej wędrówki. Autorka jest świadoma tego co pisze, a zarazem waleczna, nawet w odniesieniu do Boga. Broni duchownych jak i egzystencjalnych wartości, które bliskie są każdej kobiecie, jak miłość, wolność czy sprawiedliwość. Poezja dla niej to nie tylko sposób na wyrażanie siebie, ale też metoda komunikacji, dialogu z drugim człowiekiem, pragnie czuć się rozumianą, dlatego pisze prostym językiem, aby wszystko wraz z człowiekiem stawało się poezją – pisze w posłowiu Krzysztof Wiśniewski, redaktor naczelny stachuriada.pl
Wieczór autorski uświetni występ rodzimego zespołu muzycznego Fiesta Amigos, składającego się z Anny i Romana Karów (kiedyś Grupa R), Rafała Latawca i Jarosława Surdyki (kiedyś Pod Papugami), oraz inicjatora powstania Zespołu - Mirosława Dyjaka.
Elżbieta Ferlejko urodziła się w 1967 r. we Frampolu. Dzieciństwo spędziła w Rzeczycy Księżej k. Kraśnika. Od 1986 r. mieszka i pracuje w Stalowej Woli, w tutejszej bibliotece. Swoje rozmyślania zapisuje od lat szkolnych w formie wierszy. Debiutowała na łamach stalowowolskiej „Sztafety’. Publikowała również w „Nadwisłoczu”, „Głosie Tyczyna”, „Krynicy” (kwartalnik mniejszości polskiej na Ukrainie). Jej wiersze publikowane są w cyklicznie wydawanych „Dorocznych Spotkaniach Poetów” Centrum Kulturalnego w Przemyślu oraz almanachach Stowarzyszenia Literackiego "Witryna", którego jest członkiem, „Spojrzenia”, czy też w wydawanym od 2020 r. almanachu poetyckim „Wiersze znad Sanu” pod redakcją Mirosława Osowskiego. W 2016 r. wydała swój pierwszy tomik wierszy „Jestem spod róży – Jestem z podróży”, który otrzymał Nagrodę Miasta Stalowa Wola "Gałązka Sosny" w kategorii Debiut Artystyczny. „Wędrującemu”, wydana w 2021 roku, to druga, samodzielna propozycja poetki.

Źródło www.facebook.com/events/218739553672609
ID: 2631 | Opublikowane 21.11.2021 13:04 | Zgłoś nadużycie
Lokalizacja
Stalowa Wola
ul. ul. Popiełuszki 10, Miejska Biblioteka Publiczna
Dodaj komentarz
Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem